Sveučilište u Zagrebu

Kineziološki fakultet

Kako je kretanje povezano s ostalim...

Kretanje i sudjelovanje u sportu je puno više od zabave i stjecanja nekih specifičnih sportskih vještina već može pridonijeti i kognitivnom razvoju. Pokret nastaje u mozgu i tjelesna aktivnost aktivira slične regije (prefrontalnu motoričku koru) mozga i živčane puteve koji su odgovorni za kognitivne procese i tzv izvršne funkcije (planiranja, anticipacije cilja, vremenska organizacija ponašanja…) i istraživanja pokazuju da su motoričke vještine djece povezane s različitim kognitivnim sposobnostima.

Istraživanje Macdonald i suradnika (2018) pokazuje da su komponente grube motoričke spretnosti povezane s kompozitnim ocjenama iz matematike bile brzina trčanja i agilnost te bilateralna koordinacija, a utvrđena je i povezanost između koordinacije gornjih ekstremiteta i sposobnosti čitanja na uzorku djece u vrtiću, učenika petog razreda i adolescenata.

Neuroimaging studije pokazuju dokaze da tjelesna aktivnost može potaknuti aktivaciju mozga, poboljšati plastičnost mozga (Chaddock-Heyman i sur., 2013) i modificirati frontalni korteks, koji je odgovoran za izvršne funkcije (Chaddock-Heyman i sur., 2021). Stoga, tjelesna aktivnost i motorički razvoj mogu donijeti kognitivne prednosti, posebno u područjima pažnje poput pamćenja, koncentracije, pažnje i slično (Infantes-Paniagua i sur., 2021), a te su vještine povezane sa stjecanjem i razvojem drugih domena u kojima kognicija igra važnu ulogu (npr. jezik i matematika).

Motorički razvoj i senzorimotorna iskustva mogu pomoći u usvajanju nekih jezičnih kategorija, kao što su glagoli ili prostorni rječnik (npr. lokativni prilozi i prijedlozi, te glagoli koji označavaju kretanje u određenom smjeru) (Andaló i sur., 2022). Čini se da dob u kojoj se postignu motoričke vještine može biti važan faktor u razvoju jezika. Na primjer, Longobardi i sur. (2014) primijetili su da su motoričke vještine u dobi od 12 mjeseci značajno povezane s jezičnom produkcijom u dobi od 16, 20 i 23 mjeseca. Također, čini se da dob u kojoj djeca počinju samostalno hodati predviđa prostorni rječnik u dobi od 36 mjeseci (Oudgenoeg-Paz i sur., 2016).

Rezultati ovakvih istraživanja mogli bi biti od interesa kako za odgojitelje u ranom djetinjstvu kao i za pedijatrijske zdravstvene stručnjake. Na primjer, saznanja o povezanosti između motoričkih vještina i akademskih rezultata mogu potaknuti odgojitelje da rano prepoznaju, radi daljnjeg ispitivanja, djecu s nedovoljno razvijenim ili zakašnjelim motoričkim vještinama radi što bolje pripreme za polazak u školu.

U suradnji s Logopedskim kabinetom Gligora Segedi snimljen je video na navedenu temu:

Link na video

Popis obavijesti
LABORATORIJ ZA MOTORIČKI RAZVOJ

VODITELJICA LABORATORIJA: izv.prof. dr. sc. Sanja Šalaj

PROMO VIDEO LABORATORIJA | YouTube

Motor Dev Lab (@motoricki_razvoj) | Instagram

Laboratorij za motorički razvoj | Zagreb | Facebook

 

SURADNICI: izv.prof.dr.sc. Maroje Sorić, izv.prof.dr.sc. Danijel Jurakić, izv.prof. dr. sc. Katarina Ohnjec, doc.dr.sc. Ana Žnidarec Čučković, izv.prof.dr.sc. Tatjana Trošt Bobić, prof.dr.sc. Renata Barić, Mateja Krmpotić, mag.cin, Ana Tihi Prajdić, mag. cin, dr.sc. Maja Vukelja, Danijela Gudelj Šimunović, mag. cin., Sara Cobal, mag.nutr., izv.prof.dr.sc. Frane Žuvela, izv.prof.dr.sc. Biljana Trajkovski, prof.dr.sc. Nenad Stojiljković

 

OPIS I AKTIVNOSTI LABORATORIJA:

Laboratorij provodi istraživanja cjelokupnog razvoja djece, motoričkih vještina djece, tjelesne aktivnosti i fitnesa djece s ciljem utvrđivanja stupnja pripremljenosti i normativnih vrijednosti te intervencija s ciljem unapređenja znanja i sposobnosti djece, povećanje tjelesne aktivnosti djece te unapređenje zdravlja i smanjenje rizika od pretilosti.

 

Područja istraživanja laboratorija:

  • Istraživanja motoričkih kompetencija djece, tjelesne aktivnosti, sjedilačkog ponašanja, tjelesnog fitnesa i faktora o kojima navedene karakteristike ovise
  • Istraživanja utjecaja različitih programa vježbanja na motoričke vještine i sposobnosti djece
  • Istraživanja identifikacije talentirane djece sportaša

 

Ponuda usluga laboratorija za stručnu i širu javnost:

  • Mjerenje i analiza cjelokupnog razvoja djece, grafomotoričkih vještina, motoričkih znanja te motoričkih i funkcionalnih sposobnosti djece od 3- 18. godina
  • individualne preporuke na temelju izmjerenog motoričkog statusa
  • organizacija radionica, predavanja, savjetovanja i popularizacije razvoja i kretanja djece
  • promocija tjelesne aktivnosti i kretanja djece

 

OPREMA:

  • Test of Gross Motor Development – 2nd edition (baterija testova lokomotornih i manipulativnih motoričkih znanja djece od 3-10 godina)
  • Bruininks Oseretsky Test of Motor Proficiency – 2nd edition (baterija testova za procjenu finih i grubih motoričkih vještina i motoričkih sposobnosti djece do 21 godinu)
  • Parents' Evaluation of Developmental Status (upitnik o cjelokupnom razvoju djece)
  • Ages and Stages Questionnaire - 3rd Edition (upitnik o cjelokupnom razvoju i stupnju motoričkih vještina djece od 0-6 godina)
  • Ages and Stages Socio-emotional Development Questionnaire – 2nd Edition (upitnik o socio-emocionalnom razvoju djece 0-6 godina)
  • Fotoćelije, GYMAWARE sustav, Ručni dinamometarTest of Gross Motor Development – 2nd edition (baterija testova lokomotornih i manipulativnih motoričkih znanja djece od 3-10 godina)
  • Bruininks Oseretsky Test of Motor Proficiency – 2nd edition (baterija testova za procjenu finih i grubih motoričkih vještina i motoričkih sposobnosti djece do 21 godinu)
  • Parents' Evaluation of Developmental Status (upitnik o cjelokupnom razvoju djece)
  • Ages and Stages Questionnaire - 3rd Edition (upitnik o cjelokupnom razvoju i stupnju motoričkih vještina djece od 0-6 godina)
  • Ages and Stages Socio-emotional Development Questionnaire – 2nd Edition (upitnik o socio-emocionalnom razvoju djece 0-6 godina)
  • Fotoćelije za mjerenje ubrzanja, brzine trčanja i testove agilnosti
  • GYMAWARE sustav (Linearni pozicijski pretvarač s mjerenjem kuta) za mjerenje performansi, implementaciju treninga temeljenog na brzini i praćenje snage
  • Ručni dinamometar TAKEI, Japan za mjerenje jakosti stiska šake
  • GENEActiv uređaji za mjerenje tjelesne aktivnosti  

 

PROJEKTI: