Sveučilište u Zagrebu

Kineziološki fakultet

Nova studija naše grupe, objavljena u znanstvenom časopisu Obesity, vodećem časopisu američkog Društva za pretilost izvijestila je o učinkovitosti održivog programa tjelesne aktivnosti u školama u prevenciji i liječenju dječje pretilosti. Vodeća autorica članka koji je nastao u suradnji s kolegama sa Sveučilišta u Ljubljani je naša doktorandica Petra Jurić, a jedan od starijih autora članka je voditelj PAMS-LAB-a, dr. Maroje Sorić.

Članak će biti objavljen u tiskanom izdanju znanstvenog časopisa Obesity u ožujku 2023, a privukao je i veliku pozornost medija te je prenesen i u vodećem francuskim dnevnim novinama LeMonde te na brojnim internetskim medijskim platformama, među ostalim na EurekAlert! platformi kojom upravlja Američka udruga za napredak znanosti (https://www.aaas.org/); Healthline - najpraćenijoj američkoj zdravstvenoj platformi s više od 100 milijuna posjetitelja mjesečno te Medicalxpress platformi medicinskih i zdravstvenih vijesti s 10 milijuna čitatelja mjesečno.

Iako su korisni zdravstveni učinci pokretanja intervencijskih programa tjelesne aktivnosti tijekom djetinjstva dobro dokumentirani, većina tih dokaza dolazi iz kratkoročnih ispitivanja učinkovitosti provedenih u dobro kontroliranim okruženjima, obično bez primjene opsežnih ili skalabilnih pristupa temeljenih na populaciji. Stručnjaci objašnjavaju da trenutačni nedostatak uspješno provedenih intervencija tjelesne aktivnosti u stvarnom okruženju kao što je školsko sprječava borbu protiv pretilosti u dječjoj dobi. Studija pod nazivom "Effectiveness of a Population-scaled, School-based Physical Activity Intervention for the Prevention of Childhood Obesity” koristi prirodni eksperiment koji je pružio priliku za ispitivanje učinkovitosti „Healthy Lifestyle“ školskog programa, stvarne, populacijske, dugotrajne intervencije tjelesne aktivnosti, na indeks tjelesne mase kod djece u dobi od 6 do 14 godina. „Healthy Lifestyle“ je bio slovenski nacionalni program koji se provodio u 216 slovenskih škola u razdoblju od 2011. do 2018. Programom su se osigurala dva dodatna sata tjelesne i zdravstvene kulture tjedno za učenike od prvog do šestog razreda i tri dodatna sata za učenike od sedmog do devetog razreda. Učitelji tjelesne i zdravstvene kulture koji su vodili program morali su ponuditi najmanje 12 različitih sportova po trogodišnjem razdoblju te su morali dati prioritet trima najzastupljenijim sportovima u lokalnom okruženju. Učitelji su također morali pružiti informacije o zdravim prehrambenim i životnim navikama s ciljem održavanja energetske ravnoteže, o ograničavanju konzumacije šećera i zaslađenih napitaka te o važnosti raznovrsne prehrane.

Ova studija je analizirala više od 34 000 sudionika programa, a rezultati su otkrili da je indeks tjelesne mase bio niži u intervencijskoj skupini, bez obzira na trajanje sudjelovanja (tj. od 1 do 5 godina) ili status uhranjenosti prije početka intervencije (normalna tjelesna masa, prekomjerna tjelesna masa ili pretilost). Razlika u indeksu tjelesne mase između intervencijske i kontrolne skupine povećavala se s trajanjem programa, s maksimalnim učincima uočenim nakon tri do četiri godine sudjelovanja. Ista razlika je bila dosljedno veća za djecu s pretilošću, s najvećom razlikom od 1,4 kg/m2 za djevojčice s pretilošću i maksimumom s 0,9 kg/m2 za dječake s pretilošću. Program je postao učinkovit u preokretu pretilosti prema zdravoj tjelesnoj masi (tj. liječenju pretilosti) nakon tri godine, a maksimalni učinci su zamijećeni nakon 5 godina, kada je uočen najmanji potreban broj djece koja su trebala biti uključena u intervenciju kako bi se izliječilo jedno dijete (12 kod dječaka i 17 kod djevojčica).

„Naši rezultati pokazuju važnost održivih, dugotrajnih programa tjelesne aktivnosti koji se provode u školama za zdravlje djece na razini pojedinca i populacije. Dok je ova studija analizirala samo učinkovitost takvog programa za prevenciju pretilosti, programi tjelesne aktivnosti vjerojatno će koristiti rastu i razvoju, poboljšati fitnes, unaprijediti mentalno zdravlje i potaknuti kognitivnu izvedbu djece, te bi trebali biti temelj obrazovnih i zdravstvenih politika, ” zaključuje dr. Sorić, jedan od starijih autora članka.

Studija je provedena je u okviru projekta STOP, financiranog od strane programa Europske komisije za istraživanje i inovacije Horizont 2020 u okviru Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava br. 774548. Sadržaj ovog dokumenta odražava isključivo stavove autora, a Europska komisija nije odgovorna za bilo kakvu upotrebu informacija koje studija sadrži. Rad glavne autorice znanstvenog članka Petre Jurić financirala je Hrvatska zaklada za znanost, DOK-2018-09-8532.Ograničeno nespecifično financiranje također je osigurano od Slovenske nacionalne agencije za istraživanje P5-0142 Bio-psiho-socijalni kontekst kineziologije.

Popis obavijesti
Laboratorij za mjerenje i praćenje tjelesne aktivnosti

VODITELJ LABORATORIJA: izv. prof. dr. sc. Maroje Sorić  

PROMO VIDEO LABORATORIJA.       

OPIS LABORATORIJA (područje istraživanja – strateški pravci): 

Dva su glavna pravca istraživanja kojima se naš laboratorij bavi:

  • Istraživanje i razvoj objektivnih metoda za mjerenje tjelesne aktivnosti. Osim validacijskih studija u laboratoriju i tijekom svakodnevnog života, ova tema uključuje i razvoj novih programskih rješenja za izražavanje tjelesne aktivnosti, te primjenu različitih metoda za mjerenje tjelesne aktivnosti u epidemiološkim istraživanjima te u kliničkim intervencijskim studijama.
  • Praćenje populacijske razine tjelesne aktivnosti. U okviru ovog smjera istraživanja radimo na razvoju različitih sustavnih rješenja  za praćenje razine tjelesne aktivnosti. Trenutni prioritet su nosive tehnologije, u kombinaciji s prikupljanjem informacija o kontekstu tjelesne aktivnosti. Osim toga, dizajniramo i ostale sustave za monitoring populacije.

MJERNI UREĐAJI:

  • 20 SenseWear Core monitora tjelesne aktivnosti
  • 30 Fitbit ChargeHR uređaja za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 50 Fitbit Charge 3 uređaja za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 7 Fitbit Charge 2 uređaja za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 6 Garmin Vivomove uređaja za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 6 Garmin Vivosmart 3 uređaja za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 1 Xiaomi mi band 1 uređaj za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 1 Xiaomi mi band 2 uređaj za praćenje tjelesne aktivnosti
  • 10 GeneActive tro-osnih akcelerometara

PROJEKTI:

  • 2018-2022 Science and Technology in childhood Obesity Policy (STOP) – Obzor2020
  • 2020-2022 The European Network for the Support of Development of Systems for Monitoring Physical Fitness of Children and Adolescents (FitBack) – Erasmus+: SCP - Collaborative Partnerships
  • 2016-2020 Hrvatska longitudinalna studija tjelesne aktivnosti u adolescenciji (CRO-PALS)- HRZZ
  • 2018, 2019: Razvoj karijera mladih istraživača - HRZZ 

 

Popis disertacija, diplomskih radova, radova za Rektorovu nagradu i ostalih radova proizašlih iz rada laboratorija: 

  • Soric M, Mikulic P, Misigoj-Durakovic M, Ruzic L, Markovic G. Validation of the Sensewear Armband during recreational in-line skating. European Journal of Applied Physiology 2012; 112(3):1183-8.
  • Soric M, Turkalj M, Plavec D, Kucic D, Marusic I, Misigoj-Durakovic M.   Validation of a multi-sensor activity monitor for assessing sleep in children and adolescents. Sleep Medicine 2013; 14(2):201-205.
  • Soric M, Misigoj-Durakovic M. Physical activity levels and estimated energy expenditure in overweight and normal-weight 11-year-old children. Acta Paediatrica 2010; 99(2):244-250.
  • Štefan, L., Sorić, M., Devrnja, A., Petrić, V., & Mišigoj-Duraković, M. One-year changes in physical activity and sedentary behavior among adolescents: the Croatian Physical Activity in Adolescence Longitudinal Study (CRO-PALS). International journal of adolescent medicine and health 2018 [Epub ahead of print]