Sveučilište u Zagrebu

Kineziološki fakultet

Obavijesti
O Kineziološkom fakultetu

Kineziološki fakultet akademska je nastavna i znanstvena institucija, jedna od mlađih članica Sveučilišta u Zagrebu. Danas se kineziologija definira kao empirijsko transdisciplinarno opće znanstveno polje u kojemu dominira, prije svega, eksperimentalni pristup u sveobuhvatnim istraživanjima principa i zakonitosti ljudskog pokreta ili tjelesne aktivnosti i vježbanja. Kineziologija također istražuje zakonitosti upravljanja sustavnim, prema cilju usmjerenim procesima vježbanja i sportskog treniranja. Ti procesi obuhvaćaju sustavno motoričko učenje, usvajanje i usavršavanje motoričkih znanja i vještina u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture unutar školskog sustava, u sportu, sportskoj rekreaciji i kineziterapiji. Jedan od središnjih znanstvenih problema u kineziologiji jest utvrđivanje i modeliranje utjecaja programiranoga procesa tjelesnog vježbanja i sportskog treninga na mnogobrojne, očekivane i planirane promjene čovjekovog psihosomatskog i socijalnog stanja.

Diplomirani kineziolozi, sa stručnim zvanjem nastavnika (profesora) fizičke kulture, odnosno kineziologije, prema starom sveučilišnom dodiplomskom studiju, kao i budući magistri kineziologije, s akademskim nazivom magistar kineziologije u edukaciji i s dopunskim akademskim nazivom magistar kineziologije u jednom od područja primijenjene kineziologije (sport, sportska rekreacija, kineziterapija, sportski menadžment), primjenjuju svoja znanja i vještine u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture na svim stupnjevima odgoja i obrazovanja (od predškolskoga do sveučilišnoga) u Republici Hrvatskoj. Zajedničkim programskim osnovama i izbornim sadržajima obrazuju se stručnjaci za programiranje tjelesnog vježbanja i sporta, diferencirano prema spolu i različitim stanjima psihosomatskog statusa djece, mladeži i odraslih osoba, u tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi, području primijenjene kineziologije. Studenti se školuju i za organiziranje i provođenje izvannastavnih aktivnosti na svakom stupnju obrazovanja, kao i za organiziranje brojnih sportskih i rekreacijskih sadržaja polaznika odgojno-obrazovnih programa u gradu, općini, županiji i državi. Na području natjecateljskog sporta diplomirani kineziolozi su osposobljeni za provođenje sportskih aktivnosti selekcioniranih skupina djece, mladeži i odraslih na svim razinama natjecanja, a na području sportske rekreacije kompetentni su organizirati i provoditi rekreacijske aktivnosti u slobodno vrijeme odraslih osoba svih životnih dobi. Na području kineziterapije kvalificirani su programirati i primjenivati razne kineziterapijske postupke te organizirati i provoditi programe sportskih aktivnosti i sporta za osobe s invaliditetom.

Više zanimljivih informacija o Kineziološkom fakultetu možete pronaći na sljedećim poveznicama:  

Promotivno dokumentarni film o Kineziološkom fakultetu 2019 

Upisi

Kineziološki fakultet u Zagrebu akademska je nastavna i znanstvena institucija, jedna od mlađih članica Sveučilišta u Zagrebu. Temeljno područje znanstvenog interesa i poučavanja jest kineziologija, znanstveno polje u znanstvenom području društvenih znanosti, u kojem dominira eksperimentalni pristup u sveobuhvatnim istraživanjima principa i zakonitosti ljudskog pokreta ili tjelesne aktivnosti i vježbanja. Znanstveno-istraživački rad temelji se na interdisciplinarnom pristupu, primjeni suvremene tehnologije i znanstvene metodologije u analizi, oblikovanju i evaluaciji procesa vježbanja, što Fakultet čini vodećom hrvatskom znanstvenom i nastavnom institucijom u polju kineziologije.

Na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu ustrojavaju se i izvode sveučilišni i stručni studiji, i to:

Sveučilišni studiji:

Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Kineziologija (5 godina, 10 semestara, 300 ECTS bodova)

  • Završetkom sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Kineziologija, student stječe potrebne kompetencije za izvođenje nastave tjelesne i zdravstvene kulture na svim stupnjevima odgoja i izobrazbe (od predškolske do visokoškolske).

Doktorski studij Kineziologija (3 godine, 6 semestara, 180 ECTS bodova)

  • Od akademske godine 2001./2002. na Kineziološkom se fakultetu izvodi i doktorski studij Kineziologija u trogodišnjem trajanju tijekom kojeg studenti moraju ostvariti najmanje 180 ECTS bodova i njegovim završetkom stječu akademski stupanj doktora znanosti. 

Stručni studiji:

Stručni prijediplomski studij Izobrazba trenera (3 godine, 6 semestara, 180 ECTS-a)

  • Završetkom stručnog prijediplomskog studija Izobrazba trenera student stječe kompetenciju za rad u izabranom sportu, sportskoj rekreaciji, fitnesu ili kondicijskoj pripremi.

Stručni diplomski studij Izobrazba trenera (2 godine odnosno 4 semestra, 120 ECTS-a)

  • Završetkom studija stječe se stručni naziv magistar/magistra trenerske struke uz navođenje naziva smjera.

Za detaljnije informacije o upisima i studijima, pratite službenu stranicu Fakulteta

Sve informacije o dosadašnjim upisima na sveučilišni studij kineziologije, poslijediplomski studij, preddiplomski stručni studij i specijalistički diplomski stručni studij možete vidjeti ovdje.

Za eventualne nejasnoće vezane uz upise slobodno se obratite referadi KIF-a na e-mail: referada(at)kif.hr ili na telefon: +385 01/3658-625.

Na facebook stranici Studentskog zbora Kineziološkog fakulteta naši studenti će Vam rado odgovoriti na sva pitanja, a obratiti im se možete i putem instagrama

Znanost

Znanstveno-istraživačka djelatnost u kineziologiji temelji se na empirijskim i eksperimentalnim spoznajama. Rezultati istraživačkog rada neizostavan su faktor planiranja i programiranja rada u sportu, edukaciji, rekreaciji i kineziterapiji. Prikazana je dijagnostika funkcionalnih sposobnosti s hrvatskim vrhunskim sportašima u Sportskom dijagnostičkom centru Kineziološkog fakulteta. Tijekom studija studenti se upoznaju sa znanstveno-istraživačkim radom sudjelovanjem u istraživačkim projektima, poticanjem osobito darovitih da pišu studentske znanstvene radove, edukacijom studenata za provedbu mjerenja i analiziranje prikupljenih podataka te za služenje suvremenim informacijskim izvorima i suvremenom tehnologijom u programiranju i kontroli procesa vježbanja. Tako obrazovani kineziolozi postaju kvalificirani za znanstveno utemeljenje procesa vježbanja u svim područjima primijenjene kineziologije i za vrednovanje kinezioloških učinaka tako programirane tjelovježbe koji se od nje očekuju u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture, sportske rekreacije i kineziterapije, ali i učinaka sportskoga treninga koji se odražavaju u poboljšanju sportskih rezultata. Osposobljeni su i za rješavanje problema vezanih za tjelesno/sportsko vježbanje i zdravlje s osobitiom naglaskom na dobrobiti za sudionike kinezioloških (sportskih) aktivnosti koje se tiču zdravlja, odgoja, sporta, gospodarstva i obrambenih sposobnosti stanovništva.

Znanstveno-istraživački rad temelji se na primjeni suvremene tehnologije i znanstvene metodologije u analizi, oblikovanju i evaluaciji procesa vježbanja, što Fakultet čini vodećom hrvatskom znanstvenom i nastavnom institucijom za polje kineziologije. Istraživanja su usmjerena na proširenje kinezioloških spoznaja o nizu čimbenika koji utječu na upravljanje procesima vježbanja u školskom sustavu, natjecateljskom sportu, sportskoj rekreaciji i kineziterapiji. Promjene čovjekovih karakteristika, sposobnosti te motoričkog znanja i motoričkih vještina, koje nastaju pod utjecajem programiranoga, cilju usmjerenoga tjelesnog vježbanja ili sportskog treninga, identificiraju se, procjenjuju i vrednuju s različitih bioloških, zdravstvenih, psiholoških, odgojnih, socijalnih, etičkih, gospodarstvenih i kulturoloških aspekata. Riječju, te se antropološke promjene programirano izazivaju, promatraju i analiziraju na čitavoj paleti razina – od stanice čovjekova tijela do najširih socio-kulturnih događanja.

Na Kineziološkom fakultetu se uz obrazovne aktivnosti provode i znanstveno-istraživačke aktivnosti iz područja društvenih znanosti polja kineziologija, ali i iz područja biomedicine i zdravstva. 

Osnovne organizacijske jedinice koje omogućavaju provođenje znanstveno istraživačkog rada djeluju u okviru Instituta za kineziologiju unutar kojeg djeluju uže ustrojbene jedinice: 

Centar za znanstvena istraživanja u okviru kojeg se neposredno provode temeljna, primijenjena i razvojna istraživanja, a unutar kojeg se osnivaju i djeluju posebni istraživački laboratoriji: 

Centar za transfer znanja u kineziologiji u okviru kojeg se prikuplja znanje (znanstveni i stručni resursi) te se ono kroz nastavu, cjeloživotno obrazovanje i usavršavanje, skupove, izdavaštvo, studije, elaborate, ekspertize, savjetovališta, medije i druge oblike aktivnosti prenosi prema krajnjim korisnicima u svim područjima primijenjene kineziologije.

Dijagnostički centar u kojem se provode dijagnostički postupci u svim područjima primijenjene kineziologije korištenjem opreme istraživačkih laboratorija i posebne dijagnostičke opreme za sada prvenstveno namijenjen utvrđivanju razine treniranosti kod vrhunskih sportaša s ciljem razvoja dijagnostike i u populaciju rekreativaca. 

Smotra Sveučilišta u Zagrebu

Dragi maturanti, dragi sadašnji i budući studenti Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu,

dobrodošli na virtualni štand Kineziološkog fakulteta gdje ćete, nadamo se, pronaći korisne i zanimljive informacije o našem Fakultetu.

Želimo vam dobar provod i na ovom virtualnom događanju i ne zaboravite ono najvažnije – klikni s faksom!


Anketa
Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!