Svake godine, dana 14. 11., obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti. Riječ je o globalnom događaju koji omogućuje oboljelim osobama, zdravstvenim djelatnicima, ali i svima ostalima uključenima u život osoba sa šećernom bolešću da se udruže s ciljem podizanja svijesti o dijabetesu.
Šećerna bolest (dijabetes) je kronična nezarazna bolesti od koje danas u svijetu boluje oko 540 milijuna osoba, a u Republici Hrvatskoj oko pola milijuna ljudi. Uglavnom je riječ o odraslim osobama oboljelima od šećerne bolesti tipa 2, dok gotovo 8.7 milijuna svjetske populacije u dječjoj i adolescentnoj dobi ima šećernu bolest tipa 1.
Ove godine borba protiv šećerne bolesti usmjerena je na „wellbeing“, odnosno blagostanje i što možemo učiniti kako bismo popravili kvalitetu života osoba oboljelih od dijabetesa. U tom smislu, tjelesna aktivnost, tjelesno vježbanje i sport imaju važnu ulogu u prevenciji i liječenju šećerne bolesti, ali i sprječavanju njenih kroničnih krvožilnih komplikacija.
Rad s oboljelim osobama, bilo da je riječ o oboljelima od šećerne bolesti tipa 1 ili tipa 2, zahtijeva razumijevanje osnova bolesti, prepoznavanje stanja i simptoma povezanih s preniskim ili previsokim vrijednostima šećera u krvi te prilagođavanje životnih navika s ciljem ostvarenja zdravstvenih ciljeva, a podrška i uključivanje u tjelesno vježbanje i sport od presudne je važnosti za psihičko i fizičko zdravlje osoba oboljelih od šećerne bolesti.
Pozivamo Vas da nam se pridružite u obilježavanju Svjetskog dana dijabetesa u predvorju Kineziološkog fakulteta, 14.11.2024. godine od 13-13:30 sati. Prikazat ćemo koristi i utjecaj sporta na djecu oboljelu od tipa 1 šećerne bolesti kroz sudjelovanje u sportskim kampovima. Kroz sport nadilazimo socijalne i kulturne barijere te je sport idealan alat za poticanje inkluzije. Djeca, tinejdžeri i mlade odrasle osobe oboljele od šećerne bolesti često se bore s nastavkom svojih sportskih aktivnosti na način na koji su to radili prije dijagnoze, dok roditelji, učitelji i treneri ponekad također nemaju potrebna znanja, iskustvo i/ili samopouzdanje kako bi osigurali da djeca i mladi koji žive s dijabetesom mogu sigurno sudjelovati u svim sportskim aktivnostima i postići optimalne rezultate.
Stoga vam se naprijed veselimo u želji da ovo bude još jedan od koraka prema boljem životu oboljelih od šećerne bolesti!
Poštovani posjetitelji KIF WEB-a,
Molimo Vas da nam dojavite sve pogrešne ili zastarjele informacije, te ukoliko imate prijedloge i sugestije javite nam na webmaster(at)kif.hr.
Hvala!